Ivan O Svijetu

četvrtak, 27.09.2007.

Novi model ocjenjivanja za studente

Nedavno sam procitao jedan clanak o namjerama da se dosadasnji nacin ocjenjivanja studenata koji studiraju prema "Bolonji" malo promijeni. Naime, uz dosadasnje "osvajanje" ECTS-bodova se sada planira uvesti i skaliranje od A-F (tj. Fx, no o tomu kasnije) cime bi se stvarala veca prepoznatljivost uspjeha hrvatskih studenata.

Kako nebi pricao previse u prazno donosim isjecke navedenog clanka

...
Hrvatska ocjena izvrstan odgovara ECTS ocjeni A, što znači natprosječan rezultat s manjim nedostacima, a pravilo je da ocjenu A na ispitu može dobiti samo 10 posto najboljih studenata. Ocjena vrlo dobar odgovara ocjeni B (za natprosječan rezultat s nekim nedostacima), ocjenu B dobiva sljedećih 25 posto studenata.

Do ovdje je se jasno. Najbolji su najbolji pa dobivaju i ("najbolju") oznaku A. Jedino se ovdje ne poklapaju postoci koji su kod nas uobicajeni jer se kod nas na vecini fakulteta ocjena izvrstan dobiva prvih 15 posto studenata dok vrlodobar dobivaju sljedecih 35 posto. Vjerojatno je to zbog raspona ocjena koji je kod nas od 1-5 dok je ovdje, ako slova pretvorimo u brojeve, od 1-6. Isto tako je moguce da se krug najboljih zeli malo suziti sto je po meni i u redu.
Idemo dalje s clankom:

Ocjenu C dobiva sljedećih 30 posto studenata, slijedi ocjena D za 25 posto studenata pri kraju ljestvice onih koji su zadovoljili, a zadnja je ocjena E (dovoljan) koju dobiva posljednjih deset posto studenata.

Opet mala odstupanja od "nasih" postotaka ali to je sigurno samo zbog veceg broja ocjena.
Sad oni nemarni:
Neuspješnim studentima dodjeljuju se ocjene FX (student je pao, ali ima šansu za popravak) i ocjena F (student nema šansu za popravak i mora ponovno upisati predmet).

Ova FX ocjena mi se cini posebno zanimljivom. Student ima sansu za popravak. Ukoliko si blizu praga prolaznosti nakon zadnjeg ispita daje se na znanje da tu nije sve izbuljeno dok je za ove "ciste f-ovce" ponavljanje kolegija neizbjezan.

I secer na kraju:
Osim slovima, ocjena studenta za svaki predmet izražavat će se i postocima - od nula do 100 posto, pa bi svim studentima na diplomi, osim ocjena, trebao pisati i postotak.

I ovo je ono sto mene posebno veseli. Jer se do sada nije vidjelo koliko je u biti neki student savladao odredeno gradivo. Naime, nakon sto se svi ispiti zavrse i svi bodovi upisu napravi se jednostavno lista studenata i racunalo "izbaci" ocjenu za svakoga od njih. Oni s ocjenom izvrstan su jednostavno bili izvrsni i to je to, ali sada kad se upisuje i postotak uspjesnosti stvar se bitno mijenja. Vise nije svejedno jesili li ti izvrstan s 95 ili 70 posto jer se tu u biti vidi koliko je pojedinac savladao gradivo. Isto tako se lako moze desiti da se na nekom, ajmo reci, laksem kolegiju dobije ocjena vrlo dobar (B) a imaju, primjerice, 80 postotnu uspjesnost. Ovaj zadnji podatak ce, po meni, jako utjecati na moguci odabir zaposlenika jer ce oni s boljom ocjenom i vecim postotkom dobiti i prednost ispred onih s manjih uspjehom ili postotkom.

Za sada ovu promjenu zeli uvesti samo Rijecko Sveuciliste, ali ne sumnjam da ce i drugi poci tim putem.

- 14:16 - Komentari (4) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 03.09.2007.

Dani zalosti u Hrvatskoj

Evo jedan od dana zalosti se primice kraju i mnogi vatrogasci su vec jucer ili najkasnije danas nasli svoj vjecni mir. Ispraceni su pod obiljem suza svojih roditelja, djece, zena, kolega ili prijatelja. Sto sad dalje? Hocemo li se ljutiti i siriti bijes zbog onih koji su ocito krivo postupili ili cemo se moliti da oni koji jos imaju neku sansu da prezive uspiju opet natrag u zivot?

Gledao sam na televiziji mnoge reakcije. Neki od vatrogasaca su ogorceni, neki brane svoje kolege koji su odlucili o akciji dok neki samo tuguju. Moramo cijelu tu situaciju gledati iz vise pogleda...

Stajaliste tugujuce rodbine i prijatelja

Tu je sve jasno. Javlja se grozna kombinacija tuge i bijesa koja kao neuspjeli kemijski pokus samo ceka kad ce eksplodirati. Razumijem njihovo stajaliste. Izgubili su voljenu osobu na jedan strasan nacin. Sada ih stalno pece pitanje jesu li mnogo patili, jesu li se prvo ugusili pa tek onda izgorili (koliko god to grubo zvucilo ovo je sigurno bolja varijanta). Sigurno je to jutro prije odlaska sve bilo kao i uvijek. Uobicajeno "Bok, vidimo se navecer.", tako jednostavno da u biti beznacajno. Kad bi bar znali da im je ovo zadnji dan, da li bi onda mozda bilo tu i rijeci kao ljubavi, volim te ili nesto tomu slicno? Siguran sam da su to stvari koje ce ozaloscenima pruziti jos mnogo pitanja i besanih noci, ali jedno je sigurno, nasih voljenih vise nikada nece biti medu nama...

Sto kazu na to odgovorni

Jucer sam slusao izjavu jednog od vatrogasaca koji su na vise polozaju od ostalih. On je rekao, otprilike tim rijecima,: "Sto bi bilo da nitko tamo nije isao? Onda bi svi rekli kako nismo intervenirali kako bi spasili prirodu." I tu se donekle slazem s njim. Kako god okrenete ova prica nije mogla imati sretan zavrsetak. Jedan od kanadera smo poslali kako bi gasili pozare u Grckoj pa nama nije ostalo bas puno da ucinimo za nas. S druge strane nije bilo u redu (mislim nije u redu, bilo je fatalno) slati te ljude tamo jer se nije imala Bog zna kakva oprema, ali opet, nitko nije znao da ce se vjetar okrenuti i pomoci vatri da stvori taj smrtonosni prsten koji je kasnije kostao toliko zivota.

Meni osobno je jako zao poginulih i njihovih obitelji, ali mozda su bas takve stvari potrebne da se pokrenu neke vece promjene koje ce ubuduce sprijeciti ovakve nesrece. Rodbinama i prijateljima stradalih i poginulih iskazujem duboku sucut i nadam se da ce ova tragedija ostati zapamcena ne po tomu sto su ljudi poginuli nego zato sto su se junacki borili u bitci nalik borbi Davida i Golijata samo sto je ovaj puta i jaci pobjedio.

- 22:40 - Komentari (3) - Isprintaj - #